• CS
  • EN
  • DE
  • PL

Historie Polesí

POLESÍ - ČERNÁ LOUŽE

Pohled na osadu z vyhlídkové skály Havran.

Polesí je malebné letovisko, ležící asi 1,5 km severně od Rynoltic v romantickém údolí, obklopeném zalesněnými vrchy. Jeho zakladatelem byl rynoltický učitel Sebastian Finke, který se při selském povstání roku 1680 postavil na stranu vrchnosti, za což jej vzbouřenci málem ubili. Protože ani po potlačení vzpoury nebyl v obci bezpečný, prodala mu hraběnka Benedikta z Bredova 20. srpna 1683 kus lesa u nedalekých smolných pecí, kde si směl postavit domek. Když sem později přišli další lidé, nazvali osadu po jejím zakladateli Finkendorf.

Zdejší obyvatelé se živili tkalcovstvím, ale výnosnější pro ně bylo pašování zboží, kterému se věnovali téměř všichni muži. Po jeho omezení provozovali hlavně podomní obchod střižním zbožím.
Finkův dům stával uprostřed osady poblíž rybníka, který později sloužil i jako koupaliště. Na jeho břehu je také pamětní kámen s deskou, postavený v roce 1983 k 300. výročí založení osady. Jižně nad údolím se vypíná vyhlídková skála Havran.

Polesí bylo součástí Rynoltic až do roku 1910, kdy se osamostatnilo. Jeho součástí se tehdy stala i sousední osada Černá Louže, ležící při silnici z Rynoltic do Horního Sedla. Tato převážně rekreační osada vznikla kolem selského dvora, založeného zde po roce 1550. U silnice ve středu osady je kaplička z roku 1724.
Dnes jsou obě osady opět součástí Rynoltic

Kontakty

Polesí 59
463 53 Rynoltice
Česká republika

Mobil: +420 734 124 801
e-mail: info@penzionsportturia.cz
web: www.penzionsportturia.cz  

 

Platební brána ComGate

 

 Platební brána ComGate

 Visa

 mastercard

 

 

Počasí

www.in-pocasi.cz

^